Bez brige na zimskoj cesti.

12.11.2024.

Kad zima pokuca na vrata, pravo je vrijeme da svoj automobil prilagodimo hladnijim uvjetima i mogućim izazovima na cesti. Snijeg, led, hladnoća i smanjena vidljivost često nas mogu iznenaditi, pogotovo na duljim putovanjima. Stoga, evo detaljnog vodiča o tome što bi svaki vozač trebao imati u vozilu tijekom zimskih mjeseci te koje preventivne provjere obaviti kako bi vožnja ostala sigurna i udobna.

1. Kvalitetna zimska oprema – prva linija obrane

U zimske mjesece ne ulazi se bez prave opreme. S obzirom na vremenske prilike u Hrvatskoj, kao i u okolnim zemljama, ovo je "must-have" lista:

  • Lanci za snijeg – Obavezno u područjima s jakim snježnim padalinama ili planinskim predjelima. Lanci su često i zakonski obavezni na određenim dijelovima cesta, pa čak i u Hrvatskoj.
  • Strugač za led i četka za snijeg – Svako jutro s ledom na staklima podsjetit će vas koliko su ova dva dodatka korisna. Najbolje je imati kombinirani alat kako biste brzo očistili i led i snijeg.
  • Spužva za brisanje vlage – Unutrašnje zamagljenje može smanjiti vidljivost, pa je preporučljivo imati spužvu koja brzo upija vlagu s vjetrobranskog stakla.
  • Antifriz i zimska tekućina za stakla – Bitno je imati zimski antifriz za motor, kao i zimsku tekućinu za pranje vjetrobrana koja ne smrzava.

2. Topla deka i dodatna odjeća – za svaki slučaj

Hladnoća može biti neugodna, posebno ako se dogodi zastoj na cesti ili zagušenje prometa. Topla deka u vozilu bit će pravi spasitelj u takvim situacijama. Dodatni par rukavica, kapa i vunene čarape također su korisni, pogotovo ako putujete s obitelji. Nikad ne znate kad bi vam moglo zatrebati malo dodatne topline!

3. Baterijska svjetiljka i reflektirajući prsluk

Kratki dani i slaba vidljivost zimi zahtijevaju dodatne mjere sigurnosti. Baterijska svjetiljka može biti neprocjenjiva ako vam zatreba dodatno svjetlo na cesti, dok je reflektirajući prsluk obavezan ako izlazite iz automobila u slučaju kvara ili nesreće. Uvijek provjerite je li svjetiljka napunjena ili, još bolje, imajte onu koja se puni ručnim okretanjem.

4. Punjač za mobitel i power bank

Zimski mjeseci često donose neočekivana kašnjenja i duža čekanja na cesti, pa je pun mobitel pravi spas. Ne samo zbog GPS-a, nego i zbog mogućnosti poziva hitne službe. Punjač za auto i power bank dodatna su sigurnost, osobito kad putujete u nepoznate krajeve.

5. Set prve pomoći i osnovni alati

Prva pomoć je obavezna u vozilu po zakonu, ali zimi svakako vrijedi još jednom provjeriti je li kompletan. Dodajte i osnovni set alata – kliješta, šrafciger, trake za popravke – jer nikad ne znate kad će vam zatrebati.

6. Hrana i voda

Na duljim putovanjima zimi preporučuje se imati bocu vode i energetske pločice ili kekse. Hladnoća i duža vožnja troše energiju, a ove male zalihe hrane i vode mogu dobro doći dok čekate pomoć na cesti.

7. Set kablova za startanje i deka za grijanje motora

Ništa ne frustrira više od jutarnjeg "mrtvog" akumulatora. Uz hladne temperature, stariji akumulatori mogu lako zakazati. Imati kablove za startanje idealno je rješenje, a deka za motor može pomoći da temperatura motora bude podnošljiva u jako hladnim noćima.

Što provjeriti prije nego zima stigne?

Osim opreme koju trebate imati u vozilu, jednako je važno napraviti nekoliko osnovnih provjera kako biste bili sigurni da je vozilo tehnički spremno za zimu. Evo ključnih točaka koje je preporučljivo provjeriti:

  1. Stanje akumulatora – Zimski uvjeti mogu biti teški za akumulator, posebno ako je stariji. Testirajte napon akumulatora kako biste bili sigurni da je spreman za hladne jutarnje startove.

  2.  Gume – Zimske gume su obavezne od 15.11. do 15.4. na većini hrvatskih cesta. Provjerite jesu li gume u dobrom stanju i imaju li dovoljno dubok profil (minimalno 4 mm za zimske gume). Isto tako, provjerite tlak u gumama jer on može pasti na niskim temperaturama.

  3.  Tekućine u vozilu – Pobrinite se da su sve tekućine prilagođene zimi. To uključuje antifriz za motor, zimsku tekućinu za pranje stakala i motorno ulje. Ništa nije gore nego ostati bez tekućine za pranje stakala usred prljavih i snježnih cesta.

  4.  Kočnice – Provjerite diskove, pločice i kočionu tekućinu. Uvijek je bolje da kočnice budu u savršenom stanju, osobito tijekom zime kada su ceste često skliske.

  5.  Grijanje i klima uređaj – Ispravnost sustava grijanja važna je za udobnost, ali i sigurnost jer smanjuje zamagljivanje prozora. Ako sustav klima uređaja nije potpuno ispravan, možda će vam biti teško održavati optimalnu vidljivost.

  6.  Brisači i gume brisača – Stari ili istrošeni brisači neće dobro čistiti staklo i mogu dodatno smanjiti vidljivost. Pobrinite se da su brisači u dobrom stanju i da mogu izdržati intenzivnu upotrebu.

  7.  Svjetla – Zimi se dani kraće traju, što znači da ćete više vremena provoditi vozeći po mraku ili u lošim vremenskim uvjetima. Provjerite jesu li svi farovi, kočiona svjetla i žmigavci ispravni kako biste bili dobro vidljivi na cesti.

Priprema automobila za zimu nije samo pitanje zakonskih obveza, nego i zdravog razuma i brige za vlastitu sigurnost. S odgovarajućom opremom, provjerenim tehničkim stanjem vozila i par dodatnih stvari za hitne situacije, možete biti sigurni da ćete lakše podnijeti izazove zimskih uvjeta na cesti. Zato, pripremite svoj automobil na vrijeme, provjerite sve bitne komponente i krenite na zimske puteve bez brige! A ako u neki dio provjere niste sigurni - Grand Auto Team stoji vam na raspolaganju.


vrh stranice